Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, Cezayir Ulusal Meclisi Başkanı Salah Goudjil ile görüştü

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Cezayir Ulusal Meclis Başkanı Salah Goudjil ile görüştü. Kur’an-ı Kerim akınına değinen Şentop, “İfade özgürlüğü kapsamında gördüklerini söylediler ama birkaç gün sonra Tevrat’a yönelik eylem ifade özgürlüğü kapsamında görülmedi” dedi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 17. İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Birliği (ISIPAB) Konferansı’na katılmak üzere geldiği Cezayir’de temaslarını sürdürüyor. Şentop, Cezayir Ulusal Meclisi Başkanı Salah Goudjil ile görüşmeye geldi.

Şentop yaptığı açıklamada, Türkiye ile Cezayir ilişkilerinin son dönemde gelişen bir yapı sergilediğini belirterek, bu gelişmenin 2021 yılında 4,1 milyar dolar olan ikili ticaret hacminin yüzde 28 artarak 5,3 milyar dolara çıkmasıyla kendini gösterdiğini ifade etti. Şentop, parlamentolar arası ilişkileri iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiren bir boyut olarak gördüklerini söyledi.

İsveç’te Kuran’a yönelik saldırıya değinen Şentop, İsveç’te eylemi gerçekleştiren kişinin devlet koruması altında gerçekleştirildiğini söyledi. İslam dünyasından gelen tepkilerin zayıf olduğuna işaret eden Şentop, “Bunu kınamak için çok zayıf kaldığı için üzgünüz. Bu nedenle aynı eylem Hollanda ve Danimarka’da da olabilirdi.”

İsveç’te Tevrat’ın yakılması eyleminin birkaç gün sonra engellendiğini hatırlatan Meclis Başkanı Şentop, birkaç gün içinde yaşanan iki olayın hem İsveç Hükümeti’nin hem de dünyanın tavrını göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

“Haçlı seferlerini hangi zihniyetle yaptılarsa şimdi de aynı zihniyet tecelli ediyor”

Şentop, “Bu, Avrupa ülkelerinin hukuk ve İslam düşmanlığı konusundaki zihniyetinin yüzyıllardır değişmediğini gösterdi. Haçlı Seferleri ile yürüttükleri zihniyet halen devam ediyor. fırsat buldukça Müslümanlara karşı birlikte hareket edeceklerdir. Bunda hiç şüphe yok. Bunun karşısında ortalara gelmemiz, önlerinde gördükleri lokmayı büyütmemiz, temel değerlerimize karşı birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerekiyor. Sesimizi yükseltmeliyiz” dedi. – CEZAYİR

canakci-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu