Teknoloji

iPhone’un Sessize Alma Özelliğinin Neden Bir Tuşu Var? – Webtekno

Android telefonlarda rastgele bir sessize alma düğmesi bulunmamakla birlikte, Apple’ın yandan geçiş yapTelefon modelleri gelişse de asla kaldırmıyorlar.

Diğer telefonlarda olduğu gibi sesi kapatmak veya açmak istediğinizde bunu ekrandan yapabilmenize rağmeniPhone’larda neden fazladan bir düğme var?

Öncelikle iPod zamanlarına gitmemiz gerekiyor.

2001 yılında piyasaya sürülen iPod, günümüzün iPhone’larına benziyor ancak farklı bir amaca hizmet ediyorDüğmesi vardı.

Genelde müzik dinlemek için kullanılan iPod’lar bir cepte veya çantada birden fazla taşınırdı. Yandaki düğme, kullanıcıların iPod’larını kontrol etmelerini sağlar. ceplerine veya çantalarına koymak istediklerindediğer anahtarları devre dışı bırakmaya izin verdi.

2007’de ilk iPhone piyasaya çıktığında, iPod’larda aynı düğme vardı.

Yandaki anahtar, iPod’dakinden farklı bir amaç için oradaydı. Telefonun zaten bir kilit ekranı olduğundan, bu tuş telefonu açmadan sessize almakkullanmaya karar verdi.

Anahtar, özellikle telefonun çıkarılmasının hoş karşılanmadığı ortamlarda kolaylık sağlar.

Android telefonlarda sesi kapatmak için parlak bir ekran açıp ekrana birkaç kez dokunmanız gerekiyor. iPhone’larda, telefonunuz cebinizden bile çıkarmanıza gerek kalmadan bunu kolayca yapabilirsiniz. Bu sayede özellikle sinema ya da toplantı gibi mekanlarda işiniz çok daha kolay hale geliyor.

Bu özellik iPhone 15 ile değişiyor.

Yeni çıkan iPhone 15, tuş çentiğini hareket ettirerek değil, basarak kullanılacak dizayn edildi. Ayrıca bu anahtarın hangi işlem için kullanılacağına kullanıcı karar verecektir.

Kısacası; düşük güç modu, ekran yakalama, Shazam, el feneri vb. Seçeneklerden istediğiniz bu butona basınız.tayin edebilir.

Kaynaklar: Apple Açıklaması, Orta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu