Ekonomi

Çin, 2024’te dış ticaret şirketlerine yurt dışı gezileri düzenleyecek

PEKİN, 16 Ocak (Xinhua) — Çin, dış ticaret şirketlerinin ticari anlaşmalar yapmalarına ve pazarlarını genişletmelerine destek olmak amacıyla 2024 yılında yurtdışı gezileri düzenlemeyi planlıyor.

Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi (CCPIT) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yıl 1000’den fazla işletme kümesinin fuarlara katılmak, pazar araştırması yapmak ve iş görüşmeleri yürütmek üzere yabancı ülkeleri ziyaret etmesine olanak tanıyacağını duyurdu.

Konseye göre, bu dış ziyaretlerde öncelik Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya, Güney Kore, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ve Latin Amerika gibi değerli ticari ve ekonomik ortaklara verilecek.

Dış ticareti teşvik etme konulu ulusal bir toplantıda konuşan Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Kurulu Başkanı Ren Hongbin, kurulun 2024 yılında Çinli şirketlerin denizaşırı pazarlarını genişletmesine yardımcı olmak için daha fazla çaba göstereceğini belirtti.

Resmi bilgilere göre Çin’in dış ticareti 2023 yılında bir önceki yıla göre yuan bazında yüzde 0,2 artarak 41,76 trilyon yuan’a (yaklaşık 5,88 trilyon ABD doları) ulaştı.

habertirebolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu